Ansöka om skolskjuts
Vem behöver ansöka om skolskjuts?
- Om en elev går i den skola där kommunen normalt skulle placerat eleven och avståndskraven eller beslutade undantag pga trafiksituationen är uppfyllda enligt kommunens skolskjutsregler, behöver vårdnadshavare inte lämna in någon ansökan om skolskjuts. (Obs! Om vårdnadshavare tidigare tackat nej till skolskjuts behöver kontakt tas med skolskjutssamordnaren.)
- Vårdnadshavare till elev som flyttar till kommunen eller byter hemadress inom kommunen under läsåret (och genom detta kan få rätt till skolskjuts) tar kontakt med skolskjutssamordnaren.
- Skolskjuts pga av andra orsaker (val av annan skola, växelvis boende eller särskilda skäl) kan beviljas efter individuell prövning. Ansökan sker genom kommunens e-tjänster eller ansökningsblanketter.
Förslag för dig
Kontakt
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Valborg, fyrverkerier och brasor
Våren är på väg och snart är det dags för valborgsmässoafton – en kväll som för många förknippas med traditionella majbrasor, sång och fyrverkerier. Men innan elden eller fyrverkerierna tänds är det viktigt att känna till vilka regler som gäller. -
Har du önskemål om att få din äldreomsorg utförd av finsktalande personal?
-
Simhallen stängs tillfälligt
Simhallen stängs tillfälligt då vattenprover visar på förekomst av bakterien Pseudomonas aeruginosa. -
Äggjkten 2025
Totalt sexton ägg finns gömda i centrala Hofors och Torsåker. Ge dig ut tillsammans med dina vänner eller familj och hitta så många som möjligt.