Ansökan om ersättning för förlängda studier i gymnasieskolan
Förslag för dig
De nationella programmen inom gymnasieskolan är avsedda att genomgås på tre läsår. Huvudmannen för utbildningen får dock besluta att utbildningen får fördelas på längre tid om eleven läst reducerat program eller om det med hänsyn till elevens förutsättningar i övrigt finns särskilda skäl för det.
Hemkommunen har rätt att pröva frågan om ersättning för förlängd studietid, men det finns ingen utskriven skyldighet för en kommun att ersätta mer än tre års studier.
Huvudmannen ansvarar för att skicka in ansökan till hemkommunen när en elev erbjuds eller övervägs erbjudas förlängda studier.
- Information om hur en ansökan går till finns i Rutin för ansökan om ersättning vid förlängda studier.
- Ansökan ska vara inne hos Hofors kommun senast den 15 april för kommande läsår.
Kontakt
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Tillsammans kan vi förbättra uppkopplingen i Gävleborg
Fungerar mobiluppkopplingen dåligt där du bor, arbetar eller rör dig? Då kan du hjälpa till att visa var problemen finns. -
Då kan vårdnadshavare bli misstänkta för brott – om barnen åker elsparkcykel
Polisen uppmärksammas löpande på att ungdomar och andra kör elsparkcyklar i höga hastigheter, och ibland vårdslöst.
Även i Hofors kommun händer detta. -
Musikglädje för kommunens tvåor genom Skapande skola
Musik, sång och upptäckarglädje stod i fokus när kommunens elever i årskurs två fick prova instrument tillsammans med Nya Folkungar. Satsningen är en del av Skapande skola och följs senare i höst av författarbesök för alla femteklassare. -
Investeringar ska säkra drift och verksamhet i flera anläggningar
Kommunstyrelsen beslutade på sitt senaste sammanträde om investeringar i Hoforshallen, bowlinghallen samt BMX- och skatehallen. Syftet är att säkerställa att anläggningarna kan fortsätta användas på ett tryggt och säkert sätt under många år framöver.


