Brister i föräldrarskap
Förslag för dig
Hjälp och stöd vid brister i föräldrarskap
Beroende av vuxna
Små barn överlever inte utan omsorg från vuxna. Även större barn behöver en god omsorg av sina föräldrar för att utvecklas väl, kroppsligt, socialt och känslomässigt. De behöver mat och kläder. De behöver hjälp med läxor och de behöver få sina känslomässiga behov uppfyllda.
För det allra mesta får barn sina behov tillräckligt väl tillfredsställda av sina föräldrar. Men ibland räcker inte föräldrarnas förmåga till. Brister i omvårdnad och tillsyn är försummelser av barnet i vardagen. Det allvarliga behöver inte vara vad som sker vid ett speciellt tillfälle, utan att barnet under en längre period inte blir väl omhändertaget av sina föräldrar. Av olika anledningar förmår inte föräldern sådana saker som att ge sitt barn tillräckligt med mat eller hjälpa det iväg till skolan när det är morgon. Barnet eller ungdomen får sköta sig själv och får inte tillräckligt med skydd av sin förälder. Det finns också en emotionell omsorgsbrist.
Det finns många orsaker till att en förälder inte klarar av att ge sitt barn en tillräckligt god omsorg. En psykisk sjukdom kan göra det omöjligt att förstå sitt barns behov. En annan orsak kan vara att föräldrar är så upptagna och stressade av egna problem att det inte finns plats för barnets behov. När föräldrarna brister i sin omsorg måste andra vuxna ingripa, både för att hjälpa och skydda barnet, men också för att ge föräldern stöd i sin förmåga att vara förälder åt sitt barn.
Hit kan du vända dig
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Återvinnare i Hofors - vill du testa ÅVC flex?
Är du intresserad av att testa besöka återvinningscentralen i Hofors under obemannade öppettider? -
Färdtjänst och riksfärdtjänst jul och nyår 2026
Ska du resa med färdtjänst eller riksfärdtjänst under jul- och nyårsdagarna?
Här är information om vad som gäller. -
Öppet hus om bygglov, strandskydd och enskilda avlopp
Planerar du att bygga eller har frågor om din fastighet? Välkommen på öppet hus i Hofors, Ockelbo eller Sandviken. Här kan du träffa handläggare från VGS och ställa dina frågor. -
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
Just nu sprids falska sms som ser ut att komma från avsändaren ”SOS”. De innehåller falska uppgifter om att en nära anhörig till mottagaren har omkommit i en olycka. Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen.
