
Uppmaning att vara sparsam med dricksvattnet!
Råvattenintag i Hyn har frusit igen. Det gör att vi nu har en mycket begränsad mängd dricksvatten att tillgå i Hofors kommun.
Förslag för dig
Meddelande från Gästrikevatten
Vårt råvattenintag i Hyn har frusit igen. Det gör att vi nu har en mycket begränsad mängd dricksvatten att tillgå i Hofors kommun. För att vattnet ska räcka behöver alla hjälpa till genom att vara mycket sparsamma med dricksvattnet, och endast använda det till det mest nödvändiga. Vi arbetar för fullt för att lösa problemet. Tack för att du hjälper till att spara på vattnet.
More information and in other languages, please visit Gästrike Vattens website
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Återvinnare i Hofors - vill du testa ÅVC flex?
Är du intresserad av att testa besöka återvinningscentralen i Hofors under obemannade öppettider? -
Färdtjänst och riksfärdtjänst jul och nyår 2026
Ska du resa med färdtjänst eller riksfärdtjänst under jul- och nyårsdagarna?
Här är information om vad som gäller. -
Öppet hus om bygglov, strandskydd och enskilda avlopp
Planerar du att bygga eller har frågor om din fastighet? Välkommen på öppet hus i Hofors, Ockelbo eller Sandviken. Här kan du träffa handläggare från VGS och ställa dina frågor. -
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
Just nu sprids falska sms som ser ut att komma från avsändaren ”SOS”. De innehåller falska uppgifter om att en nära anhörig till mottagaren har omkommit i en olycka. Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen.
