
Simhallen stängs tillfälligt
Simhallen stängs tillfälligt då vattenprover visar på förekomst av bakterien Pseudomonas aeruginosa.
Förslag för dig
Vid de senaste vattenproverna som analyserats har provresultaten visat förekomst av bakterien Pseudomonas aeruginosa i vattnet.
– Vi tar vattenkvalité och säkerhet på största allvar och har därför beslutat att hålla badet stängt tills vi vet att vattenproverna är godkända säger Lars-Åke Östlin, kultur- och fritidschef.
Medarbetare på Hoforshallen genomför nu en fullständig sanering av simhallens alla ytor för att säkerställa en trygg och hälsosam miljö för våra gäster. Vi tackar för ert tålamod och förståelse under denna tid och vi återkommer med mer information när vi kan öppna simhallen igen. För frågor, vänligen kontakta oss på Hoforshallen.
Vad är Pseudomonas aeruginosa
Pseudomonas aeruginosa är bakterie som finns naturligt i vår omgivning och som trivs i varm och fuktig miljö. Bakterien kan orsaka en inflammation i huden och man kan få så kallade ”Badhusfötter”. På 1177 kan ni läsa mer om symtom och behandling.
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Var försiktig i skog och mark
Var försiktig i skog och mark efter stormen Johannes. Det kan vara förenat med livsfara att vistas i stormdrabbad natur. -
Du kan ha rätt till bostadstillägg från Pensionsmyndigheten
Bostadstillägg är ett tillägg till din allmänna pension som du ansöker om hos Pensionsmyndigheten. Din bostadskostnad, inkomster och eventuella tillgångar avgör om du kan få bostadstillägg. Vid en ansökan om bostadstillägg prövas även rätten till äldreförsörjningsstöd. -
Personal varslas från Hofors kommun
32 personer varslas om uppsägning från Hofors kommun. Varslen sker med anledning av den omorganisering som görs i samband med att Hesselgrenska och Persgården stänger. -
Mässa på Björkhagsskolan
En inspirerande mässa med fokus på företag, utbildning och rekrytering.