
Information om arbete med asfaltering och belysning
Hoforshus arbete med asfaltering av gator, gång- och cykelvägar i Hofors kommun fortsätter under hösten.
Förslag för dig
Nyligen har arbetet med asfaltering av delar av Björkhagsgatan och Lövängsgatan avslutats.
På måndag, 16 september, fortsätter arbetet och följande vägar kommer att beröras under hösten;
-Ängkärrsgatan(del av).
Fredag 13 september skyltas vägen(bland annat kommer det att bli parkeringsförbud längs gatan) och arbetet påbörjas måndag 16 september. På Ängkärrsgatan kommer även belysning att bytas ut. Det innebär bland annat schaktarbete. Arbetet beräknas färdigt under vecka 47.
-Skräddargatan(del av).
Arbetet påbörjas inom kort och beräknas färdigt under vecka 47.
-Göklundsvägen, gång- och cykelvägen vid Petreskolan(del av).
Arbetet kommer att utföras under höstlovet vecka 44.
-Spelmansvägen Torsåker, gång och cykelvägen.
Arbetet påbörjas inom kort.
Under arbetets gång kan det bli störningar i trafiken och vi hoppas att ni har överseende med detta.
Kontakt Hofors kommun
Artikeln uppdaterades senast:
Aktuellt i Hofors kommun
-
Viltpassager byggs på E16
För att minska risken för viltolyckor och förbättra trafiksäkerheten på sträckan kommer Trafikverket att bygga två viltpassager på sträckan mellan Hofors och Hosjö i Falun. -
Vätgasstation byggs i Hagaparken
Vecka 14 påbörjas arbetet med att anlägga en vätgasstation i Hagaparken. -
Information till boende vid Montrose och sjön Hyen
Under vecka 16 påbörjas ett underhållsarbete vid Montrosedammen. Det här arbetet görs för att säkerställa att det även fortsättningsvis går att reglera dammen på ett säkert sätt. -
Inriktiningsbeslut gällande lokalfråga för Hofors Shotokan Karate
Kommunstyrelsen i Hofors har haft sammanträde den 31 mars, där ett av ärendena rörde lokalsituationen för föreningen Hofors Shotokan Karate.
