Suomeksi
english
Hofors kommun
Hofors kommun


Dela Dela
Lyssna

Lyssna

Translate

Translate


Förskoleverksamheten i Hofors Kommun

Förskola

Välkommen till förskoleverksamheten i Hofors kommun!

Förskoleverksamheten är till för barn mellan 1 och 5 år. I Hofors kommun finns sju kommunala förskolor samt den fristående förskolan Rävlyan.

Förskolan ska lägga grunden till ett livslångt lärande och ge barnen en god pedagogisk verksamhet där omsorg, fostran och lärande bildar en helhet. Förskolan ska också vara trygg och utvecklande för alla barn, efter var och ens förutsättningar.

Rätt till förskola har barn till föräldrar som arbetar, studerar, är arbetssökande eller föräldralediga för vård av annat barn. Ett barn kan också ha rätt till förskola om barnet har ett eget behov pga av familjens situation i övrigt. 

Allmän förskola

Alla barn har rätt till förskola minst 525 timmar/år fr o m höstterminen det år barnet fyller tre år. Det kallas allmän förskola, motsvarar 15 timmar/vecka och följer grundskolans lov.

Förskoleverksamhet på finska

Flerspråkighet är en tillgång och då Hofors kommun är ett finskt förvaltningsområde har du rätt till förskoleverksamhet på finska. Det finns inget krav på antal barn eller förkunskaper i språket. Önskar du sådan verksamhet eller vill veta mera kontakta din förskolechef. 

Kontaktinformation

Kicki Österbacka, kösamordnare
0290-77 14 24
christina.osterbacka@hofors.se

Katarina Ivarsson, skolchef
070-086 01 54
katarina.ivarsson@hofors.se

Inger Bexelius Lange, barn- och grundskolechef
070-414 13 26 inger.bexelius@hofors.se

Personal på förskolekontoret (Rönningsgatan 22):

Sonnie Eklund, förskolechef Södra förskolan (Eken, Regnbågen och Kanaljen)
070-414 12 89
sonnie.eklund@hofors.se

Lotta Nordström, förskolechef Norra förskolan (Persfallet och Robertsholm)
073-981 93 14
ann-charlotte.nordstrom@hofors.se

Aila Lahtinen, förskolechef Torsåkers förskola (Tallbacken och Vinkelboda)
070-414 13 27
aila.lahtinen@hofors.se

Ann-Sofie Jakobsson, administratör/assistent
0290-77 15 36
070-289 92 04
ann-sofie.jakobsson@hofors.se

Mats Petersson, pedagogista
073-809 41 16
mats.pettersson@utb.hofors.se

Petra Nord, ateljérista
070-167 08 96
petra.nord@utb.hofors.se

Elin Aronsson, utvecklingspedagog
070-167 08 23
elin.aronsson@utb.hofors.se

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296