Suomeksi
english
Hofors kommun
Hofors kommun


Dela Dela
Lyssna

Lyssna

Translate

Translate


Vatten

Arbetsmarknad & Integration

Arbetsmarknad & Integration (AMI) en länk mellan medborgaren och arbetsmarknaden

Vårt uppdrag

Arbetsmarknad- och integrationsenheten är en strategisk enhet för kommunens medborgare. Enheten arbetar aktivt för att inkludera invånarna i samhället och arbetsmarknaden.

Hofors kommun tror på att en bra integration av nyanlända och människor som står utanför samhället sker bäst genom att snabbt komma in på arbetsmarknaden. En bra integration innebär minskat utanförskap, kriminalitet och lägre samhällskostnader.

Ett arbete är ett steg in i samhället

Ett arbete ger självförtroende och kontakter in i samhället. AMI arbetar aktivt för att inkludera unga utanför arbetsmarknaden genom projektet Ung Gävleborg som är ett förebyggande arbete för att tidigt kunna bryta en negativ trend.

Kontaktuppgifter

Arbetsmarknad och Integrationsenheten

Thida Naing
Arbetsmarknadshandläggare
thida.naing@hofors.se

Victoria Lindström
Projektledare AMI
victoria.lindstrom@hofors.se

Helena Abrahamsson
Utredningsassistent
helena.abrahamsson@hofors.se

Christina Hansson
Arbetsledare AMI
christina.hansson1@hofors.se

Timo Lahti
Projektsamordnare AMI
timo.lahti@hofors.se

Inger Svedvall
Trädgårdsmästare AMI
inger.svedvall@hofors.se

Hans Andersson
Utbildningsansvarig, Studiespåret
hans.andersson@hofors.se

Inger Elisson-Wigö
Flyktingsamordare
inger.ew@hofors.se

Maria Grönlund
Integration handläggare
maria.gronlund@hofors.se

Ahmednur Ibrahim Ali
Integrationsassistent
ahmednur.ibrahim.ali@hofors.se

Amanuel Tesfay Miriach
Integrationsassistent
amanuel.tesfay.miriach@hofors.se


Kontaktinformation

Pernilla Neuman, Verksamhetschef individ- och familjeomsorg, LSS/Psykiatrienheten, Arbetsmarknad och Integration
pernilla.neuman@hofors.se

Marie Modén
Enhetschef Arbetsmarknad
0290 - 77 15 11
marie.moden@hofors.se

Ahmed Al-Rakhami, administratör AMI
070-167 08 85
ahmed.ateik.ali.al-rakhami@hofors.se

Besöksadress
Centralgatan 15 A HOFORS

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296