Lyssna

Lyssna

Translate

Translate


Esikoulu

Tervetuloa esikoulutoimintaan Hoforsin kunnassa!

Esikoulutoiminta on suunnattu 1-5 vuotiaille lapsille. Hoforsin kunnassa on seitsemän kunnallista esikoulua (päivähoitopaikkaa) sekä yksityinen esikoulu Rävlyan.

Esikoulu rakentaa pohjan oppimiselle ja tarjoaa lapsille pedagogista toimintaa, jossa huolenpito, kasvatus ja oppiminen muodostavat yhteisen kokonaisuuden. Esikoulu on turvallinen ja kehittävä paikka lapsille, paikka jossa jokaisen lapsen omat tarpeet otetaan huomioon.

Esikoulutoiminta suomeksi

Hoforsin kunta kuuluu suomenkieliseen hallintoalueeseen, minkä takia kunnan tulee tarjota esikoulutoimintaa joko täysin tai osittain suomeksi, saameksi sekä meänkielellä. Ota yhteyttä esikoulutoiminnan johtajaan mikäli olet kiinnostunut esikoulutoiminnasta suomen kielellä.

Kontaktinformation

Yhteystiedot

Kicki Österbacka, koordinaattori
0290-77 14 24
christina.osterbacka@hofors.se

Katarina Johansson, 
koulutoimenjohtaja

070-086 01 54
katarina.johansson@hofors.se

Työntekijät esikoulutoimistossa:
Sonnie Eklund, esikoulujohtaja, Södra förskolan
(Eken, Regnbågen ja Kanaljen)

070-414 12 89
sonnie.eklund@hofors.se

Lotta Nordström, esikoulujohtaja, Norra förskolan (Robertsholm ja Persfallet)
073-981 93 14
ann-charlotte.nordstrom@hofors.se

Mari Rickardsson, esikoulujohtaja, Torsåkers förskola (Tallbacken ja Vinkelboda)
070-086 00 12
mari.rickardsson@hofors.se

Johanna Olsson, hallintomies/avustaja
070-414 12 63
johanna.olsson@hofors.se

Mats Petersson, pedagogi
073-809 41 16
mats.petersson@edu.hofors.se

Petra Nord, ateljérista (kuvataide)
070-167 08 96
petra.nord@edu.hofors.se

Anna Engström
070-086 02 97
anna.engstrom@utb.hofors.se