Talböcker är böcker som är inlästa på CD-rom eller kassettband.Talböckerna på CD-rom kallas ofta DAISY. Alla nya talböcker framställs i DAISY-format.
Vem får låna talböcker?
Personer med funktionshinder eller läshandikapp som gör att han eller hon har svårt att läsa tryckt text har rätt att låna talböcker. Inget intyg behövs.
Att lyssna på DAISY
För att lyssna på DAISY-talböcker behöver du en särskild DAISY-spelare. Biblioteket har ett antal spelare för utlån. DAISY-spelare kan köpas hos Iris Hjälpmedel
eller Polar Print
.Vissa modeller av mp3-spelare och dvd-spelare fungerar också för att lyssna på DAISY-talböcker.
Du kan även lyssna på DAISY-talböcker i din dator. Då behöver du ett särskilt läsprogram som du kan ladda ned från Talboks- och punktskriftsbibliotekets webbplats
.
Lån av DAISY-spelare
Landstinget Gävleborg erbjuder gravt synskadade och blinda personer lån av DAISY-spelare.Spelaren får behållas så länge man har behov av den. Antalet spelare är begränsat och kostnaden är 500 kr. Information och anmälan till:
Margareta Jonsson, Länsbibliotek Gävleborg
telefon 026-15 83 30