Hofors kommun
SpeakIT
torsdag 17 maj 2012
Senast uppdaterad:
2010-08-03
Ändrad av:
Jonas Sandin

Fukt och mögel


Alla bostäder kan drabbas av fuktskador. En vanlig följdskada vid fukt är mögel. Fukt och mögel upptäcks lättast genom lukt. Det finns dock en risk att man vänjer sig vid lukten. Därför är ett gott råd att be besökare känna efter om de känner mögellukt.

Röta är en annan följdskada vid fuktproblem. Till skillnad mot mögel, ger röta minskad hållbarhet hos träkonstruktioner.

Några tecken på fuktproblem är lukt i textilier, kondens på fönstrens insida, fuktfläckar, röta i trämaterial eller vittrande sten- och putsmaterial.
Ju tidigare en fuktskada upptäcks desto lättare är den att åtgärda!

Tänk på:


- Mögel och vissa andra mikroorganismer kan leda till mycket obehaglig lukt och kan i vissa fall ge allergiska besvär.
- Fuktiga byggmaterial avger i ökad grad ämnen som kan vara irriterande och skadliga.
- Hög fuktighet i kombination med värme är också en grogrund för kvalster.
Hofors Kommun 813 81  HOFORS — Besöksadress: Granvägen 8 — Växel: 0290-290 00 — hofors.kommun@hofors.se