Hofors kommun
Väderprognos SMHI
SpeakIT
fredag 25 juli 2014

BF - Barn- och fritidsprogrammet

Passar för dig...
som är intresserad av att jobba med människor. Utbildningen är både praktisk och teoretisk som efter gymnasiet ger dig möjlighet att antingen börja jobba eller läsa vidare.  

Barn- och fritidsprogrammet...
förbereder dig för yrken inom barnomsorg, social verksamhet eller fritidsverksamhet.  

Efter dina gymnasiestudier...
finns det även möjlighet för dig att vidareutbilda dig såväl inom yrkeshögskolan, universitet och högskola.

Du kommer att...
få minst 15 veckors APL (arbetsplatsförlagt lärande). Samt andra praktiska aktiviteter som bland annat skidlek för förskolor och grundskolor m m

Det ger dig...
allmän behörighet till högskolan men du kan också läsa så att du får särskild behörighet.

För mer information kontakta:
Lärare
Anna-Carin Rask, lärare 0290-77 15 13, anna-carin.rask@hofors.se
Guido Ripke, lärare, 0290-294 25, guido.ripke@edu.hofors.se
Linda Karlsson, 0290-294 25, linda.karlsson@edu.hofors.se
Kristine Abrahamsson, 0290-294 25, kristine.abrahamsson@edu.hofors.se

Studie och Yrkesvägledning
Anna Lindfors, 0290-77 15 09, anna.lindfors@hofors.se
Programblad om BF en pdf-filPDF (pdf, 1 MB) på två sidor

Du
kanske drömmer om en framtid som polis, brandman eller lärare?
Du
kanske är en person som har ett starkt idrotts- och föreningsintresse?
Du
kanske vill börja jobb direkt efter gymnasieutbildningen eller läsa vidare?

kan Barn- och Fritidsprogrammet vara något för dig!
Hofors Kommun 813 81  HOFORS — Besöksadress: Granvägen 8 — Växel: 0290-290 00 — hofors.kommun@hofors.se