Suomeksi
english
Hofors kommun
Hofors kommun
Dela Dela
Lyssna

Lyssna

Translate

Translate


Björkhagsskolan - Gymnasieskola

Gymnasieskolan

Björkhagsskolans gymnasieprogram

På Björkhagsskolan finns ett nationella program:

  • Barn- och fritidsprogrammet (BF)

Vi har också ett Introduktionsprogram (IM) med tre olika inriktningar.

Björkhagsskolan är en gymnasieskola med

  • Inbjudande atmosfär i fräscha lokaler
  • Små undervisningsgrupper
  • Egna arbetsplatser till eleverna

Gymnasieskolans undervisning bygger på goda relationer och ett positivt klimat mellan lärare och elever.

Kontaktinformation

Linda Karlsson, rektor
070-086 00 76 linda.karlsson@hofors.se

Agneta Wall, expedition gymnasieskolan
0290-77 15 20
agneta.wall@hofors.se

Lena Gustavsson, administratör vuxenutbildningen
0290-77 15 09
lena.gustavsson@hofors.se

Ann-Louise Andersson, studie- och yrkesvägledare
0290-77 15 15
ann-louise.andersson@hofors.se

Kent Eriksson, vaktmästare
070-407 47 11
kent.eriksson@utb.hofors.se

Marie Juhlin, skolmåltid Björkhagsskolan
070-086 01 22

Eva Hedman,
skolsköterska
070-289 92 05
eva.hedman@utb.hofors.se

Malin Mutter-Ask,
kurator
malin.ask@utb.hofors.se

Länkar

Dokument

Filer tillgängliga för nedladdning
Ikon som illustrerar filtyp Filnamn
(Filstorlek)
Filer tillgängliga för nedladdning
Ikon som illustrerar filtyp Filnamn
(Filstorlek)
Filer tillgängliga för nedladdning
Ikon som illustrerar filtyp Filnamn
(Filstorlek)
Filer tillgängliga för nedladdning
Ikon som illustrerar filtyp Filnamn
(Filstorlek)

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296

Hofors Kommun
813 81  HOFORS

Besöksadress:
Granvägen 8

Växel:
0290-290 00

Org nr:
212000-2296